Menu

Digital system that reduces waste in construction

24/01/2019

PRESS

Äripäev, construction news, January 2019

Juuli Nemvalts

Optimization and profitability are discussed a lot in construction. Experts believe that standstills and failures at a construction site take about 70% of performance. Now, solutions are sought which would provide a chance to be more economic, identify possible deviations in a project, and arrange the whole logistics chain smoothly despite the object under construction.

AS E-Betoonelement, the service provider of construction of concrete elements, applies digital modelling (BIM—Building Information Modeling) in the enterprise, which enables to test a building by software and to understand the possible “bottlenecks” of constructions even before the work actually starts on the site.

Speaking of the advantages of using the digital model, the manager of the design department Jaanus Olop highlighted that all the material volumes are provided for the manufacturer in an elaborated model. As it is possible to enter the requirement of the materials to the software of the enterprise resource planning (the ERP system) automatically, there is no need to calculate any order of materials manually based on the drawings.

„Ühtlasti jäävad ära materjali käsitsi sisestamisel tekkivad eksimused,” lisab Olop, et mudelis on võimalik pilte ekraanil igast nurgast pöörata, mis võimaldab planeerida montaaži järjekorda vastavalt projektis kasutatud sõlmedele.

Kuna mudelisse on sisestatud ka ajafunktsioon, on võimalik prognoosida materjalide vajadusi ajas – et materjalid saaks õigeaegselt lattu valmis tellida. Eelnevalt saab kontrollida, kui palju elemendid kaaluvad, mis võimaldab kontrollida, et tellitav kraana oleks tööde teostamiseks piisav. Lisaks teeb virtuaalne mudel mugavamaks ehitusprotsesside skeemide jälgmise, loetleb Olop plusse. „Selgust on rohkem ja vigade arv väheneb.”

Marko Haabjärv, the manager of the installation department, mentions that whereas the designers who use the programme daily have good skills, the ones who do not use BIM at a construction site on a daily basis are in danger of not rooting the skills of software handling and the efficiency might be little.

Information flow

Ehituses juhtub sageli, et asjaolud täpsustuvad ja on vaja töö käigus projekti muuta. Olop rõhutab, et muutuste tegemisel on esmatähtis kõigile osapooltele teada anda mida ja milleks muudeti. „Muudatuste mõjude analüüsil on BIM mudel hindamatu abimees. Kuna koondmudelis on kõik projekti osad, on hea hinnata, mida toob endaga kaasa ühe seina asukoha muutmine ventilatsioonitorude või teiste seadmete paiknemise osas ja ka vastupidi – kui torud viia teise asukohta, on mudelis kergest hoomatavad erinevad ristumised,” räägib ta, et kui on soov talasid paigaldada, saab mudelist näha, kas need jäävad hiljem kraanale ette. Elementide tellimisel on lisaks mugav kontrollida, kas elementide platsile tellimise järjekord on õige või on kogemata jäänud kahe tala alune post tellimusest puudu.

„Ka on kergem mõjusid hinnata ja näha alternatiivseid variante,“ jätkab Olop, kelle sõnul on oluline, et ehitusel oleks kõigil võimalus BIM-i kasutada. „Oskus lugeda sisestatud infot ja teistele seda edsai anda, on võtmetähtsusega küsimus, mis eeldab nii projekteerija-, materjali valmistaja- kui ka ehitajapoolset kvaliteetset infosisestust.” Nii võiks igal projektil võiks olla oma BIM koordinaator.

Keep material consumption under control

Furthermore, BIM makes it easier to compile consolidated tables and to calculate the consumption of materials. “I operate in the BIM system when calculating weights, specifying installation dates, and ordering concrete elements and other materials, where it is possible to extract the installation schedule and place orders in the production programme accordingly. This is our growth spot for us to assess the whole process more smoothly,” mentions Haabjärv. He admits that if the construction project is not theirs and it is managed by the office of a client, it is more complicated to handle changes and all the information. “During the course of the project, it is asked in our own company if this or that works. However, it is difficult to provide feedback on other external projects. Especially if you have to provide all the information afterwards, the same person will not work with the next project, or information is not transferred sufficiently fast,” he lists examples.

„BIM ei ole mingi imevahend,” rõhutab Olop, kelle sõnul peavad protsessid paigas olema. „See on moodne töövahend, mis võimaldab osasid asju lihtsamalt ja kiiremini teha.”

BIM reduces paperwork

Olopi sõnul tekivad info liikumises „pudelikaelad“ ootamatutest faktoritest. Pigem muudab BIM ehitamisprotsessi digitaalseks ja vähendab paberitööd, tehes informatsiooni edastamise teistele projekti osapooltele kiiremaks ja täpsemaks. Näiteks, kui tootja on betoontoote ära valanud, siis samal hetkel näevad projekteerijad, ehitajad, tellijad – kõik kellel on mudelile juurdepääs, kogu infot. „Tellijale on see abiks rahavoogude planeerimisel ja võimaldab kontrollida teostatud tööde mahtu. Terve ehituse protsess läheb läbipaistvamaks, võimaldades vanad projektijuhtimismeetodid muuta kaasaaegsemaks, uued ja vähekasutatavad saavad rohkem sõnaõigust.“

See also: https://betoonelement.ee/bim/

Comment

Indrek Allmann
Executive Board Member of the Estonian Association of Architects

BIM brings construction work into indoor conditions

Looking at what goes on in Scandinavia or in Latvia, for instance, we are clearly one step ahead in the field of BIM. It seems that we are simply used to innovations in Estonia.

Design tools are being developed day by day. Based on my experience, I can claim that most of the communication with the builder at larger objects in Estonia is carried out 100% in BIM nowadays.

Speaking of BIM, it is necessary to understand that actually it is nothing but a part of bringing classical construction work to indoor conditions for architects and engineers.

If it is not stated in the budget of a development, it would be improper to expect someone to do it a 100% out of pure enthusiasm.

Alustuseks tuleks eristada, kas objekt on suur või väike, ning kas ehitaja on ühtlasi ka arendaja. Julgen väita, et väiksema hoone puhul loeb BIMist enam meistrimehe kutsemeisterlikkus – täiendav infovoog valdkonnas, mida ta on harjunud nagunii oma peas haldama, ei anna suurt juurde.

However, it is different with larger objects, where communication with the actual contractor of the work is improved via visualization in addition to simplifying the work of the budget department crucially. As the BIM project can be monitored more easily, the risk of various additional works emanating from possible reconstruction needs or other unexpected factors for the developer is reduced.

I would also like to outline that BIM does not mean a better project automatically. BIM is a tool like a regular pencil. BIM makes it possible to plan something very crooked perfectly.

Tänaseks väljakutseks on erinevad BIM standardid – RKASil on oma, Rail Balticul oma, arendajatel ja konsultantidel omad. Tasuks konsolideeruda, sest siis oleks kõigil lihtsam – sellest saab alguse nii eelarve ühtlustatud täpsusaste kui ka alltöövõtjate parem koostöö platsil.

Kõige olulisem on, et ei unustataks, et programmi toodud “vastuolud” projektis võivad olla üpriski tühise kaaluga võrreldes olukorraga, kus ahtitektuurne või insenertehniline lahendus on sisuliselt mäda.

More news

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down